Zabytki w Turcji

Turcja to bardzo rozległy i bogaty pod względem zabytków kraj. Generalnie możemy podzielić je na dwie grupy, te skupione w Stambule oraz pozostałe. Metropolia nad Bosforem jest nimi przesycona do granic możliwości. Znajdziemy tam pozostałości po obecności Greków, Rzymian oraz oczywiście Turków. Natomiast cały półwysep Azji Mniejszej to obszar gdzie znajdziemy ślady bytności dziesiątek ludów oraz królestw i imperiów. Czy starczy życia aby zobaczyć to wszystko? Jest to raczej wątpliwe, stąd poniższa lista tych najciekawszych.

POCZĄTKI CYWILIZACJI

Wiele miejsc na świecie aspiruje do miana najstarszego miasta na świecie. Znajdziemy jest także na terenie obecnej Turcji – Çatalhöyük powstała około 7300 roku p.n.e.. Jednak absolutnym pewniak, jeśli chodzi o najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka, jest Göbekli Tepe datowane na 10 tysiąclecie p.n.e.. Mieści się ono w południowo – wschodniej Turcji i jest jedną z największych atrakcji regionu.

POLONEZKOY

To miejsce szczególne na Polaków. Jego polska nazwa to Adampol, natomiast turecka oznacza po prostu „polską wieś”. Jest to osada założona w XIX wieku przez Michała Czajkowskiego z inicjatywy księcia Adama Czartoryskiego. Stąd też wieś nazwano na jego cześć Adampolem. Na wójta wybiera się tradycyjnie Polaka, jednak naszym językiem władają jedynie najstarsi mieszkańcy. Osób polskiego pochodzenia jest obecnie niewiele a ich ilość ocenia się na około 120 – 140 osób przy blisko 400 mieszkańcach. Znajdziemy tam Dom Kultury, Cmentarz z zabytkowymi nagrobkami oraz kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

ANKARA

Stolica Turcji także obfituje w liczne i ciekawe zabytki. Nad miastem góruje monumentalne mauzoleum Ataturka czyli „ojca Turków”, które jest miejscem licznych wycieczek. Oprócz niego warto zobaczyć Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej z monumentalną kolekcją zabytków należących do wielu kultur i cywilizacji. Ankara to bardzo stare miasto. Jednak najwidoczniejsze z czasów antycznych są pozostałości budowli rzymskich i bizantyjskich, Wśród nich łaźnie rzymskie z początki III wieku n.e., kolumna cezara Juliana, świątynia Romy i bizantyjskie mury obronne. Nie brakuje także zabytków tureckich takich jak meczety i pomniki.

MILET

Mówiąc Milet od razu nasuwa nam się na myśl jedna osoba – starożytny uczony grecki, Tales z Miletu. Przeszedł do historii za sprawą sformułowanego przez siebie „twierdzenia Talesa” dzięki, któremu to możemy obliczyć wysokość trójkąta. Milet położony jest około 2 km od miejscowości Balat. Zobaczyć tam możemy wspaniałe ruiny potężnego w starożytności ośrodka miejskiego. Wśród nich między innymi teatr oraz łaźnie Faustyny.

PERGAMON

Pomimo tego, że najsłynniejszy zabytek Pergamonu znajduję się obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie to warto wybrać się na zwiedzanie pięknych ruin stolicy niegdyś potężnego państwa. Do naszych czasów zachowały się resztki budowli na tamtejszym Akropolu oraz sporych rozmiarów teatr. Całość została wpisana w 2014 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 EFEZ

To jedno z najwspanialszych skupisk antycznych ruin na świecie. Niech świadczy o tym chociażby to, iż to właśnie tam znajdował się jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – świątynia Artemidy. Niestety do dnia dzisiejszego przetrwała jedynie jedna kolumna. Niemniej obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest majestatyczna Biblioteka Celsusa. Wśród pozostałych budowli warto wymienić między innymi Świątynię Cezara Hadriana, Teatr, Ulicę Portową, Fontannę Cezara Trajana, Odeon czy Termy Variusa.

HALIKARNAS

Halikarnas to drugie miejsce we współczesnej Turcji gdzie znajdował się jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Tuta znajdziemy pozostałości pochodzącego z połowy IV wieku p.n.e. wspaniałego grobowca perskiego satrapy Karii Mauzolosa – etymologia słowa mauzoleum. Stąd pochodzili historycy Herodot oraz Dionizjusz. Oprócz pozostałości cudu świata starożytnego znajdziemy tu także wiele innych antycznych budowli, wśród nich wspaniały teatr.

TROJA

To legendarne miasto znane przede wszystkim z Iliady Homera to obszar doceniony przez UNESCO w 1998 roku. Znajdziemy tam pozostałości potężnej cytadeli, która magicznie działa na naszą wyobraźnię. Spacerując po jej pozostałościach myślimy o Hektorze i pięknej Helenie Trojańskiej i pozostałych bohaterach Homera. Miejsce fantastyczne i przyciągające turystów jak magnes.

STAMBUŁ

Współczesny Stambuł to dalej w sporej części rzymski i grecki Konstantynopol. Objawia się to przede wszystkim w zabytkach, na których zwiedzenie potrzeba miesięcy. Generalnie można podzielić atrakcje tej metropolii na te tureckie i grecko – rzymskie. Wśród tych pierwszych wyróżnić należy przede wszystkim liczne meczety (Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana, Meczet Fatih i wiele innych) oraz pałace (Pałac Topkapi, Pałac Dolmabahce i pozostałe) i liczne budynki użyteczności publicznej (Bazar Egipski i muzea).

Pośród bizantyjskich zabytków poczesne miejsce zajmują liczne kościoły (Hagia Sophia, Kościół Pokoju, Kościół Teodozji i wiele innych). Kolejno spotkamy tam także liczne kolumny i obeliski z czasów antycznych (Kolumna Konstantyna, Obelisk Teodozjusza, Kolumna Wężowa). Czasy bizantyjskie najbardziej są jednak widoczne dzięki potężnym murom miejskim, Pałacowi Porfirogenetów, Akweduktowi Walensa oraz Hipodromowi będącemu świadkiem wielu istotnych wydarzeń w życiu miasta.


ARTYKUŁY POWIĄZANE

2 Comments Zabytki w Turcji

  1. Wavatarkaska

    Dla wszystkich co jada do Antalya w Turcji, warto tam zobaczyć: Myra Necropolis – starożytne miasto, meczet Minaret Yivli, Parku Narodowym Wodospadów w Kursunlu, Wodospad Duden,

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *