Ceny paliwa w Turcji

Kiedy wybieramy się w podróż do dowolnego kraju świata, najpierw przede wszystkim ustalamy trasę przejazdu, środek transportu i zakładamy, jakie wydatki poniesiemy w czasie całej podróży. W różny sposób można zaplanować przejazd: do wyboru najczęściej mamy samochód (własny, autokar lub autostop) albo samolot.

Czytaj dalej

Wiza do Turcji

Sprawa wizy do Turcji dla obywateli Polski to dosyć złożona kwestia. Kwestią podstawową do zdefiniowania jest cel pobytu. Jeśli jest to wypoczynek lub sprawa biznesowa to musimy zaopatrzyć się w wizę turystyczną. Jest ona ważna przez 180 dni i upoważni łącznie do okresu 90 dni pobytu na terenie Turcji. Jest ona wielokrotnego użytku. Wszelkie pozostałe cele pobytu wymagają zakupu innej wizy. Aby otrzymać jakąkolwiek wizę należy posiadać ważny paszport i to przez 6 miesięcy od momentu wjazdu do Turcji.

Czytaj dalej

Ceny w Turcji 2015

Turcja, jako cel podróży, to kraj, który cieszy się coraz to większą popularnością wśród Polaków. Wykupienie wycieczki w znanych kurortach nie wymagaja od nas zbyt wielu przygotowań. Sytuacja komplikuje się gdy postanawiamy zwiedzać ten azjatycki kraj na własną rękę. Oto kilka podstawowych informacji.

Czytaj dalej

Co zabrać do Turcji?

Za każdym razem, gdy wyjeżdżamy na urlop zastanawiamy się co powinniśmy ze sobą zabrać i czy na pewno uda nam się spakować tak, by nie przekroczyć dopuszczalnej wagi bagażu. Wszak bagaż podstawowy nie może być cięższy niż 20 kg, a bagaż podręczny nie może zwracać na siebie uwagi z powodu swoich wielkich gabarytów.

Czytaj dalej

Turcja paszport i wiza

Pomimo optymistycznej deklaracji, o zniesieniu wiz turystycznych dla obywateli naszego kraju, złożonej przez premiera Turcji w grudniu ubiegłego roku, obywatele polscy nadal mogą wjeżdżać do Turcji tylko na podstawie ważnego paszportu oraz wizy. Na zniesienie obowiązku wizowego musimy poczekać, aż do momentu, gdy rząd turecki przygotuje odpowiednie akty prawne. To jak na razie nie nastąpiło.

Czytaj dalej

Najpiękniejsze plaże w Turcji

Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez turystów na całym świecie. Bardzo liczne zabytki kultury helleńskiej to nie jedyny magnes, są nim także bajeczne piaszczyste plaże. Ten azjatycki kraj leży nad dwoma dużymi akwenami wodnymi: Morzem Czarnym oraz Morzem Śródziemnym. Przekłada się w sposób naturalny na mnogość plaż. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Czytaj dalej

Waluta w Turcji

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka. Została wprowadzona po wielu perturbacjach finansowych 1 stycznia 2009 roku. Jej symbol to TRY. Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. Obecny średni kurs w stosunku do polskiej złotówki wynosi: 1 TRY = 1,4990 PLN.

Czytaj dalej

Wczasy w Turcji

Wybór Turcji jako cel naszych upragnionych co roku wczasów może okazać się jedną z najlepszych decyzji w życiu. Dlaczego? Przed wszystkim ten azjatycki kraj posiada bardzo dużą powierzchnię i choćby z racji tego nie brakuje tam atrakcji. Drugą sprawą jest długa i bardzo bogata historia obszaru półwyspu Azji Mniejszej. Przekłada się to na mnogość i różnorodność zabytków kultury materialnej.

Czytaj dalej

Najlepsze hotele w Turcji

Turcję co roku odwiedza kilka milionów turystów. Stale ich przybywa. Czy byłoby to możliwe z kwaterami kiepskiej jakości? Jest to oczywiście pytanie retoryczne, ale jednocześnie zastanawia nas jak muszą wyglądać najlepsze hotele w Turcji, te przeznaczone dla najbogatszych. Czy jest to standard na poziomie światowym?

Czytaj dalej

Wakacje w Turcji

Wiedza to potęga. Potwierdza się to także w przypadku wyjazdów wakacyjnych. A świetnym, wręcz wzorcowym, tego przykładem jest Turcja. Ten azjatycki kraj nieogarniętemu turyście może się wydać dziwny i mało atrakcyjny. Jak łatwo ignorantom przychodzi współcześnie oceniać po pozorach.

Czytaj dalej