Samochodem do Grecji

Co roku wielu z nas wybiera się własnym samochodem na wakacje do Grecji. Kierowani różnymi pobudkami wybierają jedna z 3 najpopularniejszych tras:

Droga autostradowa: Czechy lub Słowacja, Węgry, Serbia, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii lub Bułgaria

Droga UE: Czechy lub Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria

Droga zachodnia: Niemcy lub Czechy, Austria, Włochy i prom z kilku miast wschodniego wybrzeża Italii do Grecji.

Wybór pierwszej opcji jest najbardziej komfortowy. Ponad 80% to autostrady. Szybko i przyjemnie będziemy na miejscu. Minusem jest odpłatność autostrad we wszystkich krajach. W Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Bułgarii obowiązują winiety. W Serbii oraz Macedonii będą na nas czekać bramki, w których zapłacimy euro. Negatywną stroną tej trasy są też kontrole i korki na granicach państw spoza UE.

Trasa druga to komfort pod względem kontroli granicznych. Co prawda Rumunia i Bułgaria nie są w strefie Schengen, ale wystarczy tam okazać stosowny dokument (dowód osobisty, paszport) i jedziemy dalej. Obierając tę trasę możemy ominąć płatne odcinki dróg i nieco zaoszczędzić. Niestety w większości są to drogi krajowe z ograniczeniami prędkości. Jest także sporo serpentyn.

Ostatnia trasa to prawdziwa gratka dla fanów różności. Jedziemy prawie wyłącznie autostradami do wybranego portu włoskiego, z którego to do Grecji właściwej dostaniemy się promem płynącym przez Adriatyk. Mamy więc zapewnione nieziemskie widoki i wrażenia (góry, doliny, niziny, wybrzeże i wreszcie morze). Niestety na zachodzie Europy ceny paliw są wyższe. Dodatkowo autostrady są wyżej płatne. Ta trasa to także najdłuższa w sensie czasowym opcja. Sam prom płynie nawet do dwudziestu kilku godzin.

Podróż do Grecji to fantastyczna przygoda już na etapie planowania i rozważania potencjalnych trudności/atrakcji. Możemy zagwarantować, że zostaną one spotęgowane już w trakcie rzeczywistej wyprawy. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć szerokiej drogi i udanego wypoczynku.

Przeczytaj: Ceny i zakupy w Grecji

Słowa opisujące artykuł: samochodem do Grecji, jak dojechać samochodem do Grecji, Grecja samochód


ARTYKUŁY POWIĄZANE

12 Comments Samochodem do Grecji

 1. Wavatargość

  hm… aby obnizyc koszty podróży, przejazdu z Polski do Grecji, czy innego kraju, warto popytac znajomych czy nie sa zinteresowani wybraniem sie w taka podróz z nami. Z dziewczyna jechaliśmy do Aten i zabraliśmy 2 osoby. Kosztu podrózy dla nas sie zmniejszyły:)))

  Reply
 2. WavatarUWAGA UPALY I KORKI NA TRASIE

  Wszędzie robia sie korki. sytuacja w Grecj jest nie za wesola, jest wielu ludzi, którzy emigruja z tego kraju w poszukiwaniu stabilizacji. Wielu turystów zdecydowalo sie na pobyt w rożnych miastach, wyspach na Grecji. Wybrali podróz samochodami. Wysokie temreratury nie slużą nikomu z nich. Można przeczytac w internecie ze na autostradach robia sie ogrome korki. Ze ludzą brakuje wody, że stoja po kilka godzin i że przesówaja sie tylko o pare metrów. Zaczely sie wakacje i wszyscy powariowali. Nie tylko na polskich bramkach są korasy! cale szczęście że nie trzeba bedze u nas połacić i że przynajmniej o tylke podróż się może skróci! pozdro wszystkim Marek

  Reply
 3. Wavatarmadoxxxxx

  SZALEŃSTWO! Tyle godzin w podróży!!! i to wcale nie taniej! bo można teraz wykupić naprawdę tanią wycieczkę do Grecji. Dla mnie najwazniejszy w wakacje jest odpoczynek, relaks i wygoda.

  Reply
  1. WavatarKORKI I UPAŁ

   Zgadzam sie z Tobą, SZALEŃSTWO, takie upały, pewnie korki na autrostadach, godziny spedzone w samochodzie. To nie dla mnie!!

   Reply
 4. Wavatargość

  Może ktos polecic jakies miejsca do spania na trasie? Mamy zamiar ze znajomymi jechac do Grecji samochodem.

  Reply
 5. WavatarGość

  Dla wszystkich zainteresowanych! w Grecji przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny. Ceny w euro samochodem osobowym: Na przykład trasa 224 km Ateny- (9,2) Koryt -(6,2)- Petras autostrada Pathe Odos (A8). Wysokość opłat zależą od odcinka autostrady i kategorti pojazdu jakim sie poruszamy.

  Reply
 6. WavatarGość

  właśnie planujemy ze zanjomymi wyjazd do Grecji. Samochodem z Wrocławia do Saloników w Grecji google maps wyznaczył nam 2 trasy. My wybierzemy trasę: Wrocław, Brno, Wiedeń, Bratysława, Węgry, Serbia, Macegonia Saloniki-Grecja. Trasa do pokonania w około 20 godzin, – 2 tyś km. Postoje w najciekawszych miejscach plus noclegi w hostelach. Juz nie moge się doczekać.

  Reply
  1. WavatarGosc

   My tez ze znajomymi wybraliśmy te trasę, będzie nas 4 osoby wszyscy maja prawko. Myśle ze damy radę pokonać te kilometry! Nie takie trasy sie robiło. Ale czego nie robi sie dla Wakacji i przygody! Grecja wydaje sie tania, wszystko sie okaże na miejscu.

   Reply
 7. WavatarBuba

  Samochodem do Grecji? Serio? Wolne żarty, samolotem w 4h jesteś. Przejechanie 1500 km na południe w środku lato, blaszaną puszką to jakiś koszmar. Ludzie kto w ogóle ma w głowie takie pomysły. Nigdy bym się na coś takiego nie porwał. TYLKO SAMOLOT!!

  Reply
 8. WavatarNadianadia66

  Ale pieknie, aż chce sie na wakacje jechac, leżć na plaży i kąpać się w morzu, jak sie spogląda na to zdjęcie

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *