Last Minute – fakty i mity

Polacy coraz chętniej spędzają urlop poza granicami kraju. Wybierają znane nadmorskie kurorty lub egzotyczne zakątki, które do niedawna były poza naszym zasięgiem. Jedni preferują wypoczynek zorganizowany na własną rękę, drudzy decydują się na wyjazd z biurem podróży. Podróżujący z touroperatorem, szukają ofert w promocyjnej cenie, często korzystają z tzw. last minute. Prezentujemy fakty i obalamy mity narosłe wokół ofert „na ostatnią chwilę”.

Last Minute z dwumiesięcznym wyprzedzeniem

Jeśli touroperator proponuje wycieczkę lub wczasy z terminem na „za dwa” lub „za trzy miesiące” i nazywa ją ofertą „last minute” to zwyczajnie próbuje was oszukać. Oferta może być odrobinę tańsza od regularnej ceny, ale prawdzie „last minute” zaczyna się na kilka bądź kilkanaście dni przed planowanym terminem wyjazdu. Wówczas możecie zyskać wczasy tańsze o 30%, 40%, a nawet 50%. Touroperatorowi opłaca się sprzedać wycieczkę „po kosztach”, bo zwykle w tym terminie ma już i tak wynajęte i opłacone miejsca w hotelu i czarter, więc planuje odzyskać choć część zainwestowanych pieniędzy.

Gdzie szukać ofert?

Ofert „last minute” najlepiej szukać na stronie internetowej biura podróży lub wybrać się do salonu stacjonarnego touroperatora. Wiarygodność biura podróży najlepiej sprawdzić odwiedzając stronę Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych (www.turystyka.gov.pl). Znajdują się tam wszystkie najważniejsze dane dotyczące biura podróży, a także informacje o posiadanych przez biuro gwarancjach (bankowych, ubezpieczeniowych).

Taniej znaczy gorzej

Wśród turystów panuje mylne przekonanie i obawa, że jeżeli za wczasy zapłacili promocyjną cenę to nie należy się im pełnia wygód i benefitów przynależna klientom, wykupującym wczasy po regularnej cenie. To mit. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, touroperator nie może różnicować klientów ze względu na cenę, którą zapłacili za wyjazd.

Turyści korzystający z wczasów last minute mają takie same prawa, jak te osoby, które wcześniej za wyjazd zapłaciły cenę katalogową – identyczne warunku pobytu gwarantuje im podpisanie umowy.

Gotowy do startu?

Korzystając z oferty last minute musicie wykazać się pewną elastycznością – zarówno co do terminu wyjazdu, jak i miejsca pobytu. Zaplanujcie najlepiej dwutygodniowy urlop – przesunięcie terminu wyjazdu o dzień lub dwa nie będzie dla was wówczas przeszkodą. Nie nastawiaj się na konkretne miejsce pobytu lub wybierz trzy, cztery destynacje – będziecie mniej rozczarowani, gdy okaże się, że twoje wymarzone wakacje zostały już dawno wyprzedane. Jeśli jedziecie większa grupą możecie mieć problem z wykupieniem w ofercie last minut pobytu w tym samym hotelu.

Alternatywa w zapasie

Miej zawsze przygotowane alternatywne miejsce lub formę spędzenia urlopu. Jeśli marzycie o urlopie na słonecznej Majorce, rozważ również pobyt na Krecie bądź Cyprze. Zawsze warto wziąć pod uwagę, że korzystając z oferty last minute, macie mniejsze możliwości wyboru, a najatrakcyjniejsze wyjazdy mogły zostać wyprzedane. Niemniej jednak oferta last minut daje możliwość spędzenia luksusowych wakacji w super cenie (nawet za 50% pierwotnej wartości).


ARTYKUŁY POWIĄZANE

8 Comments Last Minute – fakty i mity

  1. WavatarMASAKRA

   nie wierzę w takie tanie wycieczki, niby co to za biuro, co ma takie tanie oferty??? to jest chyba sama cena hotelu, albo sam przelot? A potem słyszy sie w radiu i w telewizji, ze biura plajtują, że sa niewypłacalne, ze ludzie w ogóle nie wyjada na wakacje, albo żę musza wracac!!

   Reply
 1. WavatarMarysia

  Ja tam nie lubię czekać na ostatnia chwile z wakacjami. Z mężem i dziećmi zawsze w styczniu planujemy wyjazd za granice. Rownież mozna coś taniej zarezerwować.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>