Egipt piramidy

Pierwszą rzeczą, jaką kojarzymy, gdy słyszymy Egipt są właśnie piramidy. Na pozostałych miejscach pojawią się z pewnością Kleopatra, Nil czy Sfinks. Jedna to właśnie jeden z 7 cudów świata starożytnego jest tym największym magnesem przyciągającym turystów już od tysięcy lat.

Chociaż jest ich wiele to dla turystów udostępniono jedynie dwie położone, nieopodal Kairu, w Gizie. Mowa o piramidach faraonów Cheopsa (chyba najbardziej znana) i Chefrena.

Pierwsza z nich zwana jest także Wielką Piramidą (największa ze wszystkich) lub Piramidą Chufu (egipskie imię). Powstała w połowie 3 tysiąclecia przed naszą erą, prawdopodobnie według projektu Hemona. Przeznaczona miała być na grobowiec władcy.

Piramida Chefrena pod względem wielkości jest na drugim miejscu. Pochodzi ona z tego samego okresu, co Wielka Piramida (jest młodsza od niej o kilkadziesiąt lat). Do jej budowy użyto granitu i wapienia sprowadzonego z półwyspu Synaj.

Koszt zwiedzania to około 15 dolarów. Spacer po wnętrzach piramid nie jest zalecany dla ludzi z klaustrofobią i dusznościami

Przeczytaj: Sytuacja w Egipcie


Zobacz również:

Hiszpania – na kontynent czy na wyspy?
Droga do hiszpanii


ARTYKUŁY POWIĄZANE

3 Comments Egipt piramidy

  1. WavatarGosc

    Byłam w Egipcie rok temu, ale niestety nie udalo mi sie zobaczyc piramid. Wycieczki zostały odwołane, ze względu na panującą tam sytulację. Bylo to wtedy zbyt niebespieczne!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>