Egipt piramidy

Pierwszą rzeczą, jaką kojarzymy, gdy słyszymy Egipt są właśnie piramidy. Na pozostałych miejscach pojawią się z pewnością Kleopatra, Nil czy Sfinks. Jedna to właśnie jeden z 7 cudów świata starożytnego jest tym największym magnesem przyciągającym turystów już od tysięcy lat.

Chociaż jest ich wiele to dla turystów udostępniono jedynie dwie położone, nieopodal Kairu, w Gizie. Mowa o piramidach faraonów Cheopsa (chyba najbardziej znana) i Chefrena.

Pierwsza z nich zwana jest także Wielką Piramidą (największa ze wszystkich) lub Piramidą Chufu (egipskie imię). Powstała w połowie 3 tysiąclecia przed naszą erą, prawdopodobnie według projektu Hemona. Przeznaczona miała być na grobowiec władcy.

Piramida Chefrena pod względem wielkości jest na drugim miejscu. Pochodzi ona z tego samego okresu, co Wielka Piramida (jest młodsza od niej o kilkadziesiąt lat). Do jej budowy użyto granitu i wapienia sprowadzonego z półwyspu Synaj.

Koszt zwiedzania to około 15 dolarów. Spacer po wnętrzach piramid nie jest zalecany dla ludzi z klaustrofobią i dusznościami

Przeczytaj: Sytuacja w Egipcie


Zobacz również:

Bułgaria - jasny pomysł na lato
Hiszpania – na kontynent czy na wyspy?


ARTYKUŁY POWIĄZANE

3 Comments Egipt piramidy

  1. WavatarGosc

    Byłam w Egipcie rok temu, ale niestety nie udalo mi sie zobaczyc piramid. Wycieczki zostały odwołane, ze względu na panującą tam sytulację. Bylo to wtedy zbyt niebespieczne!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *